هاست
خدمات
سی پنل - دایرکت ادمین

تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین

مرکز ابری می خواهد در این مقاله تفاوت های سی پنل با دایرکت ادمین را به طور کامل برسی کند تا شما کاربران عزیز بتوانید بسته به نیاز خود گزینه مناسب را تهیه و استفاده کنید.

سی پنل و دایرکت ادمین از بهترین ابزار های مدیریت میزبان وب می باشند و انتخاب بین آن ها همواره سخت و تردید آمیز بوده ولی اطلاع از تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین می تواند به شما کمک کند که بهترین گزینه را با توجه به شرایط و نیاز هایی که انتظار دارید انتخاب و تهیه کنید.

برای این که به خوبی با تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین آشنا شوید ابتدا باید با خصوصیات هر یک آشنایی داشته باشید پس در ادامه به بررسی و معرفی ویژگی های آن ها به صورت جدا از هم می پردازیم:

سی پنل - دایرکت ادمین
سی پنل – دایرکت ادمین

دایرکت ادمین  DirectAdmin

دایرکت ادمین در سال 2003 به بازار ارائه شد و در مدت کوتاهی پس از رود به بازار توانست کاربران زیادی را جذب کند و به یک رقیب جدی برای سی پنل تبدیل شود.

رابط کاربری دایرکت ادمین بسیار آسان و شسته و رفته می باشد، اما برای آشنایی کامل با آن نیاز به زمان دارید، همچنین دایرکت ادمین نرم افزار نسبتاً سبکی است و در سرور های با سخت افزار ضعیف به همان خوبی سرور های قوی از عهده کارها بر می آید که این موضوع می تواند باعث شود افراد زیادی به سمت آن بروند.

سیستم هایی که دایرکت ادمین از آن ها پشتیبانی می کند:

 • Ubuntu
 • Debian
 • FreeBSD
 • CentOS
 • Red Hat (Enterprise)
 • Fedora

مزایا و ویژگی های خاص دایرکت ادمین:

 • رابط کاربری شسته رفته
 • کار با سیستم های ضعیف
 • ارزان قیمت بودن

معایب دایرکت ادمین:

 • برای یادگیری کامل نیاز به زمان بیشتری نسبت به سی پنل دارد

 

سی پنل cPanel

سی پنل محبوب ترین و پر استفاده ترین کنترل پنل هاستینگ می باشد و معروفیت و موفقیت این نرم افزار به دلیل امکانات و ویژگی های خاص آن است که به دلیل کاربران زیادی که در حال استفاده از سی پنل هستند تعداد زیادی آموزش، راهنما و راه حل مشکلات برای سی پنل در اینترنت وجود دارد و این به شما اجازه می دهد تا در صورت وجود هر گونه سوال بتوانید به راحتی پاسخ خود را پیدا کنید و در حل مشکل خود دچار مشکلات بیشتر نشوید.

علاوه بر این تعداد زیادی ویژگی منحصر به فرد برای این کنترل پنل قدرتمند وجود دارد که به این ترتیب هر چیزی که شما برای هاستینگ خود نیاز دارید می توانید در سی پنل پیدا کنید، اما از طرف دیگر این ویژگی ها نیاز به سیستم های قوی برای اجرا دارند و شما بر روی دستگاه هایی که حداقل قدرت لازم برای این کار را نداشته باشند نمی توانید از سی پنل استفاده کنید و می تواند شما را اذیت کند.

سی پنل یک نسخه بر پایه Unix است و در سال 1996 وارد بازار شده، در زمان ارائه هیچ رقیب جدی برای آن وجود نداشت و این موضوع سبب محبوبیت بالای سی پنل شد ولی دلیل محبوبیتش فقط این موضوع نیست و فضای کاربری در سی پنل به خوبی طراحی گردیده و هر چیزی طبقه بندی شده و این ویژگی های پیشرفته سبب تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین شده است.

تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین در اینجا خلاصه نمی شود و قیمت سی پنل نیز بیشتر از دایرکت ادمین می باشد.

سی پنل - دایرکت ادمین
سی پنل – دایرکت ادمین

سیستم هایی که توسط سی پنل پشتیبانی می شود:

 • CentOS
 • Red Hat Enterprise
 • FreeBSD and CloudLinux
 • KVM
 • Linux-Vserver
 • Microsoft Server 2008 Hyper-V
 • Open VZ
 • Oracle VirtualBox
 • Virtuozzo, VMWare
 • Xen

مزایا و ویژگی های خاص سی پنل

 • ویژگی های خاص گسترده
 • رابط کاربری مناسب

معایب سی پنل

 • قیمت بیشتر در مقایسه با دایرکت ادمین

 

بررسی تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین

همانطور که مشاهده کردید دایرکت ادمین و سی پنل هر دو کنترل پنل های قدرتمندی برای مدیرت میزبانی وب شما هستند و به شما اجازه می دهند که تنظیمات زیادی را در اکانت خود مدیریت کنید.

هر دو این کنترل پنل ها توسط شرکت های بزرگ و معتبری مورد استفاده قرار می گیرند و توسط این شرکت ها  به خوبی توسعه داده شده اند و در این جا در مرکز ابری می خواهیم با توجه به امکانات خاص و تجربیات کاربران مختلف تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین و دلایل علاقه یا عدم علاقه کاربران به آن ها را بررسی می کنیم:

سی پنل - دایرکت ادمین
سی پنل – دایرکت ادمین

هزینه و قیمت

اولین تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین قیمت آن ها می باشد که همانطور که در بررسی یک به یک به آن پرداختیم سی پنل نسبت به دایرکت ادمین گران تر است و البته کاربران سی پنل این را دلیل ضعف سی پنل نمی دانند و معتقد اند در قبال هزینه بیشتر امکانات بیشتری دریافت می کنند و می توانند کار های بیشتری با آن انجام دهند.

محیط کاربری

تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین در محیط کاربری خیلی زیاد نیست، دایرکت ادمین محیط کاربری ساده ای دارد که به شما امکان دسترسی به   webmail، گزینه های ادمین، مدیریت فایل ها، مدیریت اطلاعات و سایر عملکرد های مربوط به میزبانی وب را می دهد و شما به همه گزینه های مورد نیاز خود در صفحه اصلی نرم افزار دسترسی دارید و این باعث می شود که بتوانید به سادگی از آن ها استفاده کنید و نیاز های خود را به سادگی برطرف کنید.

سی پنل برای همه کاربران چه افراد تازه کار و چه افراد حرفه ای عالی است چون به راحتی می توانید به گزینه های مختلف آن دسترسی پیدا کنید که بر خلاف دایرکت ادمین، ویژگی های مختلف در سی پنل در دسته بندی های مختلف جای داده شده و پیدا کردن آن ها راحت تر می باشد.

به این ترتیب با این که ویژگی های اختصاصی و افزونه های زیادی در سی پنل وجود دارد اما کاربری آن ساده تر است و به راحتی می توانید همه آن ها را پیدا کنید و از هر کدام از آن ها استفاده کنید.

سی پنل - دایرکت ادمین
سی پنل – دایرکت ادمین

رابط کاربری گرافیکی (GUI)

هردو این کنترل پنل ها از رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای ارائه تنظیمات سرور استفاده می کنند که تفاوت سی پنل و دایرکت ادمین در میزان استفاده و ارائه تنظیمات با استفاده از رابط کاربری گرافیکی (GUI) می باشد.

سی پنل تنظیمات بیشتری را در این زمینه به شما ارائه می کند و دایرکت ادمین شما را مجبور خواهد کرد تعداد بیشتری از مدیریت ها را توسط روت شل انجام دهید که به همین دلیل زمان بیشتری برای یادگیری این فرمان ها نیاز خواهید دارید، البته سی پنل هم همه تنظیمات را به صورت گرافیکی برای شما ارائه نمی کند.

هزینه اضافه کردن افزونه و امکانات جدید

همانطور گفته شد قیمت دایرکت ادمین از سی پنل کمتر است اما زمانی که بخواهید ویژگی های جدید یا افزونه های کاربردی دلخواه خود را به آن اضافه کنید باید هزینه های زیادی باید بپردازید این در حالی است که برای اضافه کردن خیلی از افزونه های کاربردی سی پنل حتی نیازی نیست هزینه اضافی پرداخت کنید.

علاوه بر این سی پنل برای کاربران حرفه ای خود این امکاناتی را فراهم کرده که با استفاده از کد نویسی دلخواه خود افزونه ها را توسعه دهند و دقیقاً چیزی که نیاز دارند را بسازند و به راحتی استفاده کنند.

 

حالا که تا انتها این مقاله همراه مرکز ابری بودید می توانید با آگاهی کامل بین دایرکت ادمین و سی پنل انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on linkedin
Share on email

محل تبلیغات