هاست
خدمات
دایرکت ادمین

دایرکت ادمین چیست؟

زمانی که صحبت از کنترل پنل هاست می‌شود، نام‌های زیادی وجود دارند که با آن آشنا هستیم یا ممکن است با آن ها کار کرده باشیم، مثل پلسک، سی پنل، دایرکت ادمین، نت پنل، وبسایت پنل و ابزارهای دیگری که می‌ توانید برای مدیریت هاست از آن ها استفاده کنید.

این پنل‌ها هرکدام امکاناتی را ارائه می‌دهند که بسیاری از آنها مشترک هستند و در مقابل تفاوت‌ هایی هم در آن ها وجود دارد.

اگر شما هم به دنبال یک کنترل پنل هاست خوب می‌گردید توصیه می‌ کنیم این مطلب مرکز ابری را از دست ندید. در این مقاله هدف ما معرفی یک ابزار کاربردی و عالی برای مدیریت هاست است، کنترل پنل دایرکت ادمین نرم‌افزاری است که شما از کار با آن لذت می برید.

بیایید با این نرم‌افزار بیشتر آشنا شویم و بعد از مطالعه تصمیم‌گیری کنیم، اول از همه به یک سوال مهم جواب دهیم.

دایرکت ادمین چیست؟

دایرکت ادمین یک نرم‌افزار کنترل پنل هاست می باشد که این نرم ‌افزار به شما کمک می‌ کند که با استفاده از یک رابط کاربری گرافیکی، به ‌آسانی سایت و هاست خود را مدیریت کنید.

دایرکت ادمین و سی پنل هر دو انتخاب‌های خوبی برای سایت‌های لینوکسی هستند، ولی هر کدام یکسری نکات مثبت و یکسری نکات منفی دارند که بهتر است قبل از انتخاب هرکدام با آن‌ها به طور کامل آشنا شوید آشنا شوید تا با شناختی کامل و حساب شده یکی را انتخاب و استفاده کنید.

در ادامه این مقاله مرکز ابری نگاهی داریم به مزایا و معایب کنترل پنل دایرکت ادمین (Direct Admin).

دایرکت ادمین
دایرکت ادمین

مزایای دایرکت ادمین چیست؟

کنترل پنل دایرکت ادمین (Direct Admin)، ۴ مزیت قابل توجه دارد که می تواند آن را به یک رقیب جدی برای سی پنل و پلسک تبدیل کند.

۱مقرون به صرفه بودن

قیمت دایرکت ادمین در مقایسه با سایر کنترل پنل‌های هاست، کمتر است، البته این قیمت کمتر تاثیری روی عملکرد آن نگذاشته است و دایرکت ادمین با وجود قیمت کم از امنیت بالا و امکانات پیشفرض بسیار خوبی برخوردار می باشد.

۲سرعت بهینه

دایرکت ادمین به گونه‌ای طراحی شده که سریع و کم‌حجم باشد و به ‌خاطر همین کم‌حجم بودن، حجم زیادی از هاست اشغال نمی ‌شود و شما می توانید کنترل بیشتری روی منابع موجود داشته باشید.

۳رابط کاربری جذاب و ساده

پنل کاربری دایرکت ادمین (Direct Admin) به ۶ بخش تقسیم‌بندی می‌شود:

مدیریت اکانت، مدیریت ایمیل‌ها، تنظیمات، نمایش اطلاعات، تنظیمات اضافی و پشتیبانی.

با همین منوی ساده، دسترسی شما به بخش‌های پرکاربرد، به‌ سادگی امکان‌ پذیر است.

4- تحریم نبودن در مقایسه با  cPanel

متاسفانه IP های ایرانی در کنترل پنل سی پنل تحریم هستند بنابراین اگر بخواهید حتماً از cPanel استفاده کنید، باید نسخه کرک شده آن را نصب کنید که با این کار امنیت سایت ‌تان به خطر می افتد.

در دایرکت ادمین خبری از این مشکلات نیست، شما با خرید رسمی لایسنس دایرکت ادمین آن را به صورت قانونی روی هاست‌ خود نصب و استفاده کنید و اینطوری دیگر خبری از مشکلات امنیتی هم نخواهد بود.

معایب دایرکت ادمین چیست؟

دایرکت ادمین در کنار تمام مزایایی که دارد چند مشکل کوچک هم دارد، همراه مرکز ابری باشید تا یک بررسی روی این مشکلات داشته باشیم و ببینیم که آیا معایب دایرکت ادمین (Direct Admin) بیشتر است یا مزایای آن.

۱ناسازگاری با هاست ویندوز

دایرکت ادمین، یک انتخاب عالی برای مدیریت هاست لینوکس است اما با هاست ویندوز سازگاری ندارد، پس اگر شما از هاست ویندوزی می خواهید استفاده کنید می ‌توانید با کنترل پنل پلسک کار کنید.

2-نداشتن افزونه‌های Third-Party

برای دو کنترل پنل cPanel و Plesk، افزونه ‌های مختلفی وجود دارد که با نصب این افزونه‌ها روی پنل (برحسب نیاز)، قابلیت‌های آن ارتقا پیدا می‌کند و این در حالی است که کنترل پنل دایرکت ادمین، افزونه خاصی ندارد و برای توسعه آن باید هزینه کنید تا ویژگی مورد نظرتان به کنترل پنل اضافه شود و بتوانید از آن استفاده کنید.

۳راهنمایی کاربر

خوبی سی پنل این است که تعداد زیادی کاربر فعال در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند و به همین دلیل اجتماع بزرگی وجود دارد که هرکس می‌ تواند آموزش‌ هایی ارائه کند، سوالاتش را بپرسد و خیلی زود به جواب مورد نظر خود می رسد.

متاسفانه کاربران Direct Admin به زیادی C-Panel نیستند و این یعنی برای پیدا کردن جواب سوال‌هایتان، شاید نیاز باشد که زمان بیشتری صرف کنید تا بتوانید از کسی کمک بگیرید و به جواب مورد نظرتان برسید.

البته این موضوع خیلی هم نباید نگران تان کند چون شما می‌توانید در صورت بروز مشکل، از پشتیبانی شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ، کمک بگیرید و به راحتی مشکل خود را برطرف کنید.

حالا که با مزایا و معایب دایرکت (Direct Admin) ادمین آشنا شدید، بیایید کمی هم امکانات آن را بررسی کنیم و ببینیم که چقدر به درد کار ما می ‌خورد.

دایرکت ادمین
دایرکت ادمین

معرفی بخش‌های مختلف دایرکت ادمین


کمی بالاتر خیلی کوتاه به امکانات دایرکت ادمین اشاره کردیم اما حالا می‌خواهیم کمی بیشتر وارد جزئیات شده و هر بخش را بررسی کنیم تا به نتیجه بهتری برسیم.

دایرکت ادمین به سه بخش کلی زیر تقسیم‌ بندی می ‌شود:

 • Account Manager: این قسمت از پنل، مربوط به تنظیمات دامنه، آمار سایت، مدیریت DNSها، مدیریت FTP، بکاپ‌گیری، مدیریت پایگاه داده‌ها و … می باشد.
 • E-mail Management: با استفاده از این بخش شما می‌ توانید روی اکانت‌های ایمیل نظارت داشته باشید.

مشاهده و مدیریت لیست ایمیل‌ها و پاسخگویی خودکار به آن‌ها از طریق این بخش انجام می‌شود.

در ضمن، ایمیل‌هایی که در دایرکت ادمین ایجاد می‌کنید هم توسط رابط کاربری دایرکت ادمین قابل دسترسی و استفاده است و هم برای مدیریت آن‌ها می‌توانید از نرم‌افزارهای دیگر ایمیل مثل OutLook)) استفاده کنید.

در دایرکت ادمین محافظت در برابر هرزنامه‌ها (spam) و دیگر فیلترهای محتوا نیز وجود دارد.

 • Advanced Features: این بخش برای انجام تنظیمات پیشرفته در دایرکت ادمین است که کاربران می‌ توانند از این بخش اطلاعات سرور را ببینند و آن را طبق نیاز خودشان مدیریت کنند.

مثلاً کاربران می‌ توانند گواهینامه ‌های SSL و ماژول‌ های Perl را از این بخش نصب و استفاده کنند.

مدیریت  PHPinfo، Crinjob، مجوزهای  MIME type، apache handles Redirect  سایت و پارک دامنه (Domain Pointer) نیز از این بخش صورت می گیرد.

 • System Info & Files: نمایش ماژول‌ها و اطلاعات سیستم، مدیریت فایل‌ها، نمایش لیست خطاهای سیستم، تغییرات مربوط به زبان و میزان بازدیدهای سایت و پهنای باند همه و همه از طریق این منو قابل انجام و مشاهده می باشد.
 • Extra Features: دسترسی به وب میل با استفاده از نرم‌افزارهای Squirrelmail و roundcube و دسترسی به دیتابیس‌های دایرکت ادمین وظیفه Extra Features می باشد.
 • Support & Help: بخش راهنما و پشتیبانی نیز به عهده Support & Help می باشد.

صبر کنید! هنوز تمام نشده است؛ همراه مرکز ابری بمانید تا با دیگر امکانات این پنل حرفه‌ای به صورت کامل آشنا شویم.

امکانات مهم دایرکت ادمین برای شما

برای اینکه ببینید دایرکت ادمین (Direct Admin) برای شما مناسب است یا نه باید یک قدم جلوتر رفته و امکانات مهم و به ‌دردبخور دایرکت ادمین را بررسی ‌کنیم.

امکانات دایرکت ادمین، در سه سطح نمایندگان، مدیران و کاربران تقسیم‌بندی شده است.

امکانات سطح نمایندگان

 • مدیریت اکانت (شامل ایجاد، اصلاح و حذف اکانت)
 • ایجاد پکیج برای کاربران
 • مشاهده کل آمار فضای مصرفی برای هر کاربر به صورت جداگانه
 • مرتب‌سازی آمار بر اساس هر اکانت کاربری
 • سیستم پیام‌رسانی به کاربران (شامل ارسال پیام به تمام کاربران از طریق سیستم پشتیبانی تیکت)
 • پوسته‌ها و قالب‌های قابل تغییر و شخصی‌سازی برای نمایندگان
 • تخصیصی آدرس IP و مدیریت آی‌پی ها
 • شخصی‌سازی NS ها ( نام سرور یا Name Server ها)

امکانات سطح مدیران

 • ایجاد و کنترل اکانت برای چند مدیر و کاربر + تعیین دسترسی‌های لازم به آنها
 • سفارشی کردن پکیج‌های مختلف مانند لیست ایمیل‌ها و ارسال آنها
 • مدیریت DNS، شامل ایجاد، ویرایش و حذف رکوردها برای هر رکورد DNS ذخیره شده در سیستم
 • مدیریت آدرس‌های IP و تخصیص دادن آی‌پی ها
 • مدیریت و آمار جزئی خدمات سیستم

امکانات سطح کاربران

 • مدیریت بخش‌های مختلف مانند ایمیل‌ها،‌ FTP، DNSها، ساب دامنه‌ها، دیتابیس‌ها، صفحات خطا،‌ Cronjobها
 • تنظیمات بخش بکاپ
 • مشاهده آمار کاربر
 • انتخاب نسخه PHP
 • نصب گواهینامه
 • محیط ساده فایل منیجر
دایرکت ادمین
دایرکت ادمین

نتیجه‌گیری

مررکز ابری تلاش کرد تا در این مقاله شما را با همه نکات مثبت و منفی کنترل پنل دایرکت ادمین (Direct Admin) آشنا کند تا شما کاربران گرامی بسته به نیاز خود بتوانید با آگاهی کامل از کنترل پنل دایرکت ادمین استفاده کنید و یا آنکه از آن صرف نظر کنید و به سراغ کنترل پنل دیگری بروید و در آخر از شما ممنونیم که تا انتها این مطلب همراه مرکز ابری بودید.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on linkedin
Share on email

محل تبلیغات